8. Poprawianie jakości życia.

Całe życie, poprzez nabywanie doświadczenia, naukę i pracę pracujemy na poprawianie jakości naszego życia.


Z upływem lat trudniej nam wykonywać wiele podstawowych czynności, w szczególności w przypadku osób starszych z postępującą dysfunkcją wzroku. Choć chcemy nadal być aktywni, wiele zadań staje się trudnymi do wykonania.
Seniorzy pragną nadal zachować swoje obszary aktywności: przygotowywać samodzielnie posiłki, korzystać z prasy, książek, spacerów, wychodzić do kina i do teatru.
Rodzina i opiekunowie spychają ich do roli niesamodzielnego podopiecznego.
Osoby niewidome z długoletnią praktyką są w stanie przygotować opiekunów i rodzinę do wykonywania przez niewidomego lub tracącego wzrok seniora wyżej opisanych czynności, bez obniżania w istotnym stopniu jakości życia tej osoby.
Fachowy personel może nauczyć osobę słabowidzącą jak bezpiecznie i przy użyciu jakich przedmiotów może ona wykonywać podstawowe czynności sprawnie i bezpiecznie.
Wzrok jest naszym najważniejszym zmysłem, ale inne zmysły: dotyk węch słuch, mogą go częściowo zastąpić.
Biała laska sygnalizuje że mamy problemy ze wzrokiem. Dotyk pozwoli seniorowi bezpiecznie postawić, zdjąć, ułożyć przedmioty. Dzięki słuchowi to czego nie może zobaczyć usłyszy. Będzie mógł skorzystać z wysłuchania filmu czy sztuki teatralnej.
Doświadczeni niewidomi eksperci poprzez umiejętnie przygotowanie osób wspierających-asystujących niewidomym umożliwi tym osobom przekierowanie się z doznań wzrokowych na inne zmysły. Jakość życia tych niewidomych (osób o słabnącym wzroku) nie powinna ulec znacznemu zubożeniu.
Przygotowana do wspierania tych osób rodzina, będzie dla osób tracących wzrok istotnym wsparciem.
Dom seniora będzie nadal jego azylem, zakupy z osobą trzecią będą mogły być nadal przyjemnością, umiejętnie podane gadżety pozwolą seniorowi widzieć i słyszeć .
Audiodeskryptor stanie się dla naszego beneficjenta przewodnikiem w poznawaniu świata sztuk wizualnych.