3. Organizacja Łazienki, kuchni i gotowanie

W kuchni panują złote zasady podobne do tych jak w całym mieszkaniu.
Zwróć uwagę by czajnik był elektryczny bezprzewodowy bo się sam wyłączy, by kuchenka była indukcyjna bo nie poparzy.

Jeżeli nie ma, postaraj się porozmawiać z seniorem by je zorganizować. W miarę możliwości zadbaj by pozyskać zmywarkę, jest prościej przy zmywaniu (nie chlapie na zewnątrz), to wycierać podłogi i szafek nie będzie trzeba. Możliwe jest, w przypadku osób niewidomych i słabowidzących, otrzymanie odpowiednich środków finansowych na likwidację barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się ze środków PFRON, dotyczy to także odpowiedniego oświetlenia. Warto zadbać by użyte garnki, naczynia i elementy zastawy stołowej lądowały zawsze w zmywarce albo np. w komorze zlewozmywaka co wprowadza od razu na bieżąco segregację na brudne czyste i eliminuje problem z miejscem do przechowywania.
Tak w kuchni jak i w innych pomieszczeniach nie powinno się pozostawiać sztućców, bo senior może je niechcący strącić lub się skaleczyć. To samo dotyczy szklanek i kubków pozostawionych przy krawędzi szafek stołów czyli miejsc z których mogły by zostać strącone i pokaleczyć seniora.
Przyprawy najczęściej sprzedawane są w torebkach i saszetkach. Zwróć uwagę by można było zorganizować plastikowe bądź nietłukące się pojemniki które będzie można opisać zgodnie z zaleceniami seniora, może pismem wypukłym, może nakleić specjalne kształty, lub tanie tyflografiki możliwe do pozyskania w Kołach i Okręgach PZN.
Wskazane jest by senior używał nietłukących się naczyń. Zwróć uwagę jak Twój podopieczny nalewa kubek wody jak parzy kubek herbaty. Powinno to tylko być ¾ objętości, by nie rozlać, jest to wygodne i praktyczne, dolać zawsze można, podobnie w przypadku gotowania, nigdy nie nalewa się naczyń do końca; można użyć odpowiednich czujników które zapobiegają przelaniu zawartości naczynia.
Łazienka ze względu na swoją funkcję oraz budowę powinna być oazą bezpieczeństwa. Niewidomy bądź niedowidzący senior będzie poruszał się po niej na pamięć, ale w przypadku dokonania reorganizacji, potrzebne będzie nowe opisanie lokalizacji przedmiotów i kierunków. Pożyteczne będzie zastosowanie antypoślizgowej maty do wanny lub pod prysznic i ewentualnie w inne potrzebne miejsca, W przypadku konieczności zastosowania poręczy bezpieczeństwa ustal dokładnie ich ilość i wielkość, ponieważ doświadczenie mówi, że te sprzęty montuje się tylko raz. Przydatne będzie zainstalowanie krzesełka prysznicowego lub wannowego, albo ławeczki.
Zadbaj by wszystkie gniazda elektryczne znajdowały się odpowiednio wysoko by nie groziło im zalanie wodą i porażenie seniora prądem.